|
5588
Single-Core Score |
16637
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | tronco22 |
| Upload Date | Fri, 09 Mar 2018 18:10:11 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Z170 PRO GAMING |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1301MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 0908 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-6600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 4.40 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5588 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5406 | |
| Integer Score | 5558 | |
| Floating Point Score | 5402 | |
| Memory Score | 5981 | |
|
AES
|
5406
4.07 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5191
8.11 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5213
41.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5327
73.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5124
5.27 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5404
3.66 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5395
149.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5170
23.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6026
5.46 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5291
165.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5309
141.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8443
580.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
5466
15.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5479
115.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
5626
14.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5209
3.89 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5270
769.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5216
15270.8 FPS |
|
|
HDR
|
5501
19.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5374
94.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5753
49.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5219
1.52 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5905
16.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7278
59.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4979
26.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 16637 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16561 | |
| Integer Score | 19461 | |
| Floating Point Score | 19170 | |
| Memory Score | 6500 | |
|
AES
|
16561
12.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18311
28.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
20021
161.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
17701
245.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
20168
20.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14437
9.77 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
20765
575.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
18359
83.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
22004
19.9 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
18186
568.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
15262
405.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
32053
2.20 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
20937
58.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
17263
364.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
22504
56.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
20627
15.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17985
2.63 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20461
59896.6 FPS |
|
|
HDR
|
19782
71.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
19443
340.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14928
127.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
20657
6.03 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7131
19.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7249
59.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5315
28.4 GB/sec |