|
2752
Single-Core Score |
9524
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | vzns |
| Upload Date | Thu, 08 Mar 2018 22:01:10 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | MSI MS-7637 |
| Motherboard | MSI H55-GD65 (MS-7637) |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 651MHz |
| Northbridge | Intel DMI Host Bridge 11 |
| Southbridge | Intel H55 06 |
| BIOS | American Megatrends Inc. V1.5 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-860 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 30 Stepping 5 |
| Base Frequency | 3.42 GHz |
| Maximum Frequency | 4.23 GHz |
| Package | Socket 1156 LGA |
| Codename | Lynnfield |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2752 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 157 | |
| Integer Score | 3046 | |
| Floating Point Score | 2287 | |
| Memory Score | 3440 | |
|
AES
|
157
121.5 MB/sec |
|
|
LZMA
|
3575
5.58 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3208
25.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2793
38.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2327
2.39 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3318
2.25 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2781
77.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2998
13.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3118
2.83 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2296
71.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2943
78.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4691
322.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
3134
8.69 images/sec |
|
|
SGEMM
|
962
20.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
1901
4.74 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2077
1.55 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2090
305.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2657
7780.5 FPS |
|
|
HDR
|
3284
11.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2577
45.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3524
30.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2722
795.3 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2693
7.46 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6820
63.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2217
11.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 9524 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 711 | |
| Integer Score | 12987 | |
| Floating Point Score | 9643 | |
| Memory Score | 3759 | |
|
AES
|
711
548.7 MB/sec |
|
|
LZMA
|
17023
26.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
15898
127.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
10889
151.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
11293
11.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10764
7.28 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
12205
338.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
12247
55.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
12531
11.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
10814
337.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10177
270.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
22303
1.53 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
13983
38.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3693
78.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
9068
22.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
9332
6.97 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
9799
1.43 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
13649
39956.3 FPS |
|
|
HDR
|
13776
49.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
10367
181.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9454
80.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
12780
3.73 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2908
8.06 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6561
66.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2785
14.9 GB/sec |