|
4437
Single-Core Score |
11440
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Wed, 07 Mar 2018 21:50:52 +0000 |
| Views | 18 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.15 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4437 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4533 | |
| Integer Score | 4657 | |
| Floating Point Score | 4561 | |
| Memory Score | 3732 | |
|
AES
|
4533
3.41 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4569
7.14 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4442
35.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4396
61.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4466
4.59 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4206
2.85 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4765
132.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4284
19.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5187
4.70 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4219
131.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4067
108.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7241
497.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
4720
13.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4434
93.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
4566
11.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4562
3.41 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4442
648.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4573
13389.1 FPS |
|
|
HDR
|
4622
16.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4476
78.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4898
41.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4500
1.31 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3887
10.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3417
126.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3915
20.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11440 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12404 | |
| Integer Score | 13537 | |
| Floating Point Score | 12910 | |
| Memory Score | 4276 | |
|
AES
|
12404
9.34 GB/sec |
|
|
LZMA
|
14369
22.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
14596
117.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13283
184.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
12093
12.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12467
8.44 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
13062
362.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11155
50.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
14122
12.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
12243
382.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10504
279.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
22965
1.58 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
14844
41.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9649
204.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
12617
31.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
13720
10.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12842
1.88 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16093
47111.1 FPS |
|
|
HDR
|
15555
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
11663
204.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10873
93.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
14636
4.28 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4812
13.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3601
120.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4514
24.1 GB/sec |