|
4338
Single-Core Score |
10646
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Wed, 07 Mar 2018 21:46:41 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.15 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4338 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4113 | |
| Integer Score | 4544 | |
| Floating Point Score | 4412 | |
| Memory Score | 3817 | |
|
AES
|
4113
3.10 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4437
6.93 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4278
34.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4395
61.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4249
4.37 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4270
2.89 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4615
128.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4073
18.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4983
4.51 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4151
129.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4070
108.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7087
487.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
4574
12.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4138
87.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
4354
10.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4521
3.38 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4287
626.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4523
13240.9 FPS |
|
|
HDR
|
4521
16.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4332
75.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4697
40.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4368
1.28 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3936
10.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3542
122.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3991
21.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 10646 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11786 | |
| Integer Score | 12532 | |
| Floating Point Score | 11891 | |
| Memory Score | 4251 | |
|
AES
|
11786
8.88 GB/sec |
|
|
LZMA
|
13146
20.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
13581
109.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
12370
171.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
10846
11.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12452
8.43 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
11956
331.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
10151
46.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
12761
11.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
11505
359.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9833
261.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
21255
1.46 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
13517
37.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9179
194.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
11678
29.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
12725
9.50 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
11602
1.69 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
14597
42730.5 FPS |
|
|
HDR
|
14283
51.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
10494
183.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10765
92.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
12759
3.73 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4962
13.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3491
124.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4436
23.7 GB/sec |