|
4563
Single-Core Score |
11566
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Wed, 07 Mar 2018 21:41:26 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.15 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4563 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4582 | |
| Integer Score | 4816 | |
| Floating Point Score | 4733 | |
| Memory Score | 3733 | |
|
AES
|
4582
3.45 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4728
7.39 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4588
36.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4425
61.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4609
4.74 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4520
3.06 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4782
132.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4443
20.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5335
4.83 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4413
137.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4374
116.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7452
512.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4777
13.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4482
94.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
4770
11.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4664
3.48 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4775
697.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4673
13681.6 FPS |
|
|
HDR
|
4809
17.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4733
82.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5136
43.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4584
1.34 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3925
10.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3307
130.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4009
21.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11566 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12558 | |
| Integer Score | 13830 | |
| Floating Point Score | 12913 | |
| Memory Score | 4202 | |
|
AES
|
12558
9.46 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15205
23.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
14759
118.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13242
183.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
12301
12.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13207
8.94 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
13304
368.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11376
51.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
14327
13.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
12376
386.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10704
284.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
23764
1.63 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
14863
41.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9890
209.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
13421
33.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
13731
10.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13095
1.91 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
15252
44649.1 FPS |
|
|
HDR
|
15238
55.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
11545
202.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10593
90.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
14725
4.30 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4777
13.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3437
126.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4521
24.1 GB/sec |