|
4175
Single-Core Score |
11486
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Wed, 07 Mar 2018 21:37:10 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.15 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4175 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4350 | |
| Integer Score | 4430 | |
| Floating Point Score | 4347 | |
| Memory Score | 3302 | |
|
AES
|
4350
3.28 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4449
6.95 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4277
34.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4150
57.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4191
4.31 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3686
2.49 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4553
126.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4080
18.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5080
4.60 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4096
128.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4005
106.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6769
465.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4480
12.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4155
87.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
4442
11.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4402
3.29 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4345
634.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4369
12789.9 FPS |
|
|
HDR
|
4436
16.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4373
76.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4260
36.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4350
1.27 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3390
9.39 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
2905
149.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3656
19.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11486 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13538 | |
| Integer Score | 13734 | |
| Floating Point Score | 13028 | |
| Memory Score | 3598 | |
|
AES
|
13538
10.2 GB/sec |
|
|
LZMA
|
14751
23.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
14954
120.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
12806
177.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
12359
12.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12758
8.63 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
13565
376.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11195
50.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
14318
13.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
12656
395.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10426
277.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
23732
1.63 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
14863
41.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9446
199.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
12954
32.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
13992
10.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13259
1.94 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16537
48411.3 FPS |
|
|
HDR
|
15895
57.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
11902
208.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10224
87.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
14899
4.35 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4387
12.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
2692
160.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3946
21.1 GB/sec |