|
3608
Single-Core Score |
13001
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| Upload Date | Wed, 07 Mar 2018 18:43:28 +0000 |
| Views | 1228 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | LENOVO 20KG0022US |
| Motherboard | LENOVO 20KG0022US |
| Memory | 15.86 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | LENOVO N23ET33W (1.08 ) |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3608 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3433 | |
| Integer Score | 3797 | |
| Floating Point Score | 3644 | |
| Memory Score | 3174 | |
|
AES
|
3433
2.59 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3622
5.66 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3613
29.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3719
51.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3487
3.58 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3349
2.27 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3763
104.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3402
15.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4172
3.78 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3862
120.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3570
94.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5781
397.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
3719
10.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3723
78.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
3441
8.58 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3497
2.61 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3564
520.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3530
10334.7 FPS |
|
|
HDR
|
3803
13.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3744
65.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3999
34.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3534
1.03 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3297
9.14 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
2738
158.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3545
18.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13001 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13935 | |
| Integer Score | 15401 | |
| Floating Point Score | 15613 | |
| Memory Score | 3450 | |
|
AES
|
13935
10.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15668
24.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16983
136.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14129
195.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
13988
14.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12055
8.16 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16734
463.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13652
62.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
15262
13.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14393
449.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12008
319.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
27440
1.89 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
16994
47.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12402
262.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
15850
39.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17322
12.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16065
2.35 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19349
56642.9 FPS |
|
|
HDR
|
18292
66.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14651
256.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10809
92.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17982
5.25 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4369
12.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
2422
178.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3882
20.7 GB/sec |