|
2724
Single-Core Score |
9489
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | vzns |
| Upload Date | Wed, 07 Mar 2018 14:54:46 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | MSI MS-7637 |
| Motherboard | MSI H55-GD65 (MS-7637) |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 651MHz |
| Northbridge | Intel DMI Host Bridge 11 |
| Southbridge | Intel H55 06 |
| BIOS | American Megatrends Inc. V1.5 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-860 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 30 Stepping 5 |
| Base Frequency | 3.42 GHz |
| Maximum Frequency | 4.23 GHz |
| Package | Socket 1156 LGA |
| Codename | Lynnfield |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2724 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 157 | |
| Integer Score | 3014 | |
| Floating Point Score | 2282 | |
| Memory Score | 3374 | |
|
AES
|
157
121.5 MB/sec |
|
|
LZMA
|
3560
5.56 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3195
25.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2790
38.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2346
2.41 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3286
2.22 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2756
76.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2889
13.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3113
2.82 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2273
71.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2896
76.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4651
319.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
3029
8.40 images/sec |
|
|
SGEMM
|
962
20.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
1907
4.75 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2077
1.55 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2090
305.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2657
7778.9 FPS |
|
|
HDR
|
3268
11.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2524
44.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3515
30.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2746
802.3 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2630
7.29 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6671
64.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2191
11.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 9489 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 703 | |
| Integer Score | 12932 | |
| Floating Point Score | 9600 | |
| Memory Score | 3774 | |
|
AES
|
703
542.2 MB/sec |
|
|
LZMA
|
17129
26.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
15801
127.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
10943
151.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
11292
11.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10879
7.36 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
12214
338.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11902
54.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
12493
11.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
10678
333.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9924
263.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
22140
1.52 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
14116
39.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3604
76.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
9050
22.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
9238
6.90 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
9892
1.44 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
13669
40014.9 FPS |
|
|
HDR
|
13921
50.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
10289
180.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9409
80.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
12622
3.69 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2918
8.09 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6545
66.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2816
15.0 GB/sec |