|
5641
Single-Core Score |
25653
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | oqayum2000 |
| Upload Date | Sun, 04 Mar 2018 05:55:03 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z370 AORUS Gaming 7 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z370 AORUS Gaming 7 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1600MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F5m |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5641 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5209 | |
| Integer Score | 5386 | |
| Floating Point Score | 5308 | |
| Memory Score | 6821 | |
|
AES
|
5209
3.92 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5205
8.13 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5096
41.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5171
71.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4998
5.14 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5532
3.74 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5297
146.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4852
22.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5865
5.31 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4849
151.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4871
129.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8360
574.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
5282
14.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5410
114.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
5509
13.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5128
3.83 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5181
756.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5164
15118.7 FPS |
|
|
HDR
|
5262
19.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5172
90.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5934
50.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5068
1.48 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6749
18.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7576
57.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6208
33.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 25653 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 20548 | |
| Integer Score | 30284 | |
| Floating Point Score | 31341 | |
| Memory Score | 7979 | |
|
AES
|
20548
15.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
34581
54.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
33106
266.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
26783
371.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
30580
31.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
23947
16.2 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
33164
919.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
25205
114.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
34400
31.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
24562
767.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
18876
501.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
59595
4.10 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
33364
92.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
26299
555.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
33933
84.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
34189
25.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
31842
4.65 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
39276
114975.1 FPS |
|
|
HDR
|
31898
115.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
28506
499.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
24135
206.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
34849
10.2 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
9136
25.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7619
56.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7298
39.0 GB/sec |