|
5709
Single-Core Score |
19974
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | pat8472 |
| Upload Date | Sat, 03 Mar 2018 22:32:04 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.3 (Build 17D102) |
| Model | iMac (27-inch Retina Mid 2017) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 16.00 GB 2400 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0153.B00.1712141501 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5709 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3762 | |
| Integer Score | 5803 | |
| Floating Point Score | 5926 | |
| Memory Score | 5660 | |
|
AES
|
3762
2.83 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5164
8.07 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5704
45.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5340
74.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5526
5.68 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6503
4.40 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4960
137.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4714
21.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6523
5.91 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5158
161.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5732
152.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9512
654.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
6024
16.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5969
126.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
6063
15.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5520
4.12 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5130
749.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6350
18590.0 FPS |
|
|
HDR
|
6692
24.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6014
105.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6436
55.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5353
1.56 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5581
15.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6414
67.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5067
27.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 19974 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16231 | |
| Integer Score | 24243 | |
| Floating Point Score | 23511 | |
| Memory Score | 6001 | |
|
AES
|
16231
12.2 GB/sec |
|
|
LZMA
|
22857
35.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
27492
221.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
21918
303.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
22209
22.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
22104
15.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
20157
558.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
19978
90.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
25782
23.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
21866
683.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
22242
590.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
43779
3.01 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
27575
76.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
17519
370.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
25941
64.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
24203
18.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
23335
3.41 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
32827
96098.7 FPS |
|
|
HDR
|
26865
97.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
24657
432.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15364
131.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
25607
7.48 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6329
17.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6394
67.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5342
28.5 GB/sec |