|
3787
Single-Core Score |
11318
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | pmivehchi |
| Upload Date | Sat, 03 Mar 2018 04:53:53 +0000 |
| Views | 14 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9530 |
| Motherboard | Dell Inc. XPS 15 9530 |
| Memory | 16.00 GB DDR3 SDRAM 799MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel HM87 C2 |
| BIOS | Dell Inc. A09 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4712HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.29 GHz |
| Maximum Frequency | 3.29 GHz |
| Package | Socket 1364 BGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3787 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3344 | |
| Integer Score | 3874 | |
| Floating Point Score | 3461 | |
| Memory Score | 4191 | |
|
AES
|
3344
2.52 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3761
5.87 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3744
30.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3753
52.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3474
3.57 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3680
2.49 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3831
106.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3547
16.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4337
3.93 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3479
108.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3596
95.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5975
410.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
3845
10.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2962
62.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
3376
8.42 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3291
2.46 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3290
480.4 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3664
10728.4 FPS |
|
|
HDR
|
3774
13.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3419
59.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3972
34.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3508
1.02 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3693
10.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5417
79.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3682
19.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11318 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11758 | |
| Integer Score | 13356 | |
| Floating Point Score | 12708 | |
| Memory Score | 4536 | |
|
AES
|
11758
8.85 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15012
23.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
15432
124.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13695
189.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
12021
12.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12524
8.47 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
12873
356.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11244
51.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10730
9.72 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
11869
370.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10890
289.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
22637
1.56 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
14856
41.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
8799
186.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
12597
31.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
13128
9.80 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12475
1.82 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16277
47650.7 FPS |
|
|
HDR
|
15840
57.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
11260
197.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11223
96.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
14621
4.27 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5149
14.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5355
80.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3386
18.1 GB/sec |