|
4063
Single-Core Score |
12362
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | arshia11278 |
| Upload Date | Sat, 03 Mar 2018 03:55:31 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | MSI MS-7978 |
| Motherboard | MSI H170 GAMING M3 (MS-7978) |
| Memory | 8.00 GB DDR4 SDRAM 1064MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel H170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. C.90 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-6500 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.19 GHz |
| Maximum Frequency | 3.59 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4063 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3942 | |
| Integer Score | 4012 | |
| Floating Point Score | 3872 | |
| Memory Score | 4496 | |
|
AES
|
3942
2.97 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3672
5.74 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3817
30.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3877
53.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3744
3.85 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3924
2.66 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3967
110.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3651
16.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4374
3.96 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3787
118.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3774
100.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6002
412.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
4010
11.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3875
81.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
3909
9.75 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3727
2.78 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3793
554.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3779
11062.9 FPS |
|
|
HDR
|
3976
14.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3889
68.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4094
35.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3820
1.12 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4312
11.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5640
76.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3739
20.0 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12362 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12493 | |
| Integer Score | 14442 | |
| Floating Point Score | 14147 | |
| Memory Score | 4969 | |
|
AES
|
12493
9.41 GB/sec |
|
|
LZMA
|
13146
20.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
14835
119.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13770
191.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
14367
14.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
11635
7.87 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
15202
421.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13431
61.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
15950
14.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
13439
419.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11918
316.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
22923
1.58 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
15348
42.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12895
272.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
16099
40.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14898
11.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13362
1.95 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
14820
43384.4 FPS |
|
|
HDR
|
15000
54.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14485
253.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11327
96.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
15061
4.40 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5213
14.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5742
75.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4101
21.9 GB/sec |