|
6379
Single-Core Score |
29354
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | tclas |
| Upload Date | Sat, 03 Mar 2018 03:11:10 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.3 (Build 17D102) |
| Model | iMac14,2 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-27ADBB7B4CEE8E61 1.0 |
| Memory | 64.00 GB 3200 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM142.88Z.0123.B00.1708211454 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6379 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5247 | |
| Integer Score | 6195 | |
| Floating Point Score | 6359 | |
| Memory Score | 7106 | |
|
AES
|
5247
3.95 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5376
8.40 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6127
49.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5693
79.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5931
6.10 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
7304
4.94 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5201
144.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4968
22.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6856
6.21 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5679
177.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6118
162.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9959
684.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
6426
17.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6272
132.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
6742
16.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5837
4.36 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5437
794.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6702
19620.3 FPS |
|
|
HDR
|
7318
26.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6600
115.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6804
58.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5758
1.68 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7264
20.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7632
56.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6474
34.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 29354 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 20421 | |
| Integer Score | 35375 | |
| Floating Point Score | 36214 | |
| Memory Score | 7751 | |
|
AES
|
20421
15.4 GB/sec |
|
|
LZMA
|
35490
55.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
43317
348.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
34364
476.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
35178
36.2 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
32626
22.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16596
460.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
29758
135.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
38302
34.7 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
33772
1.06 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
35133
933.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
68316
4.70 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
41317
114.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
25810
545.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
42263
105.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
38560
28.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
35052
5.12 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
49757
145657.5 FPS |
|
|
HDR
|
41085
148.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
37080
649.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
23583
201.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
40650
11.9 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
8630
23.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7460
58.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
7234
38.6 GB/sec |