|
5453
Single-Core Score |
15591
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | spaladugu |
| Upload Date | Sat, 03 Mar 2018 01:05:11 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | MSI MS-7971 |
| Motherboard | MSI Z170-A PRO (MS-7971) |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1401MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.I0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-6600K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 4.50 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5453 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5323 | |
| Integer Score | 5469 | |
| Floating Point Score | 5302 | |
| Memory Score | 5676 | |
|
AES
|
5323
4.01 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4878
7.62 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5260
42.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5295
73.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5111
5.25 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5304
3.59 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5373
149.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5005
22.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6168
5.59 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5220
163.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5194
138.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7943
546.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
5448
15.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5071
107.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
5727
14.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5223
3.90 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5306
774.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5164
15118.7 FPS |
|
|
HDR
|
5499
19.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5234
91.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5369
45.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5159
1.51 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5554
15.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7602
57.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4333
23.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 15591 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13339 | |
| Integer Score | 18599 | |
| Floating Point Score | 17653 | |
| Memory Score | 6291 | |
|
AES
|
13339
10.0 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16611
25.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19398
156.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
17505
242.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
18842
19.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14936
10.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
19768
548.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
17377
78.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
20105
18.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17525
547.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
15047
399.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
29437
2.02 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
20147
55.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
15053
318.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
18524
46.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
19267
14.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17220
2.51 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19206
56225.1 FPS |
|
|
HDR
|
19385
70.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
18399
322.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13558
116.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19386
5.66 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6585
18.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7544
57.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5014
26.8 GB/sec |