|
5373
Single-Core Score |
18189
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | schmiddl235 |
| Upload Date | Sat, 03 Mar 2018 00:24:04 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Education (64-bit) |
| Model | MSI MS-7980 |
| Motherboard | MSI Z170I GAMING PRO AC (MS-7980) |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1334MHz |
| Northbridge | Intel Skylake 07 |
| Southbridge | Intel Z170 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. 1.80 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Maximum Frequency | 4.20 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5373 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5044 | |
| Integer Score | 5290 | |
| Floating Point Score | 5143 | |
| Memory Score | 5987 | |
|
AES
|
5044
3.80 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4951
7.73 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4974
40.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4983
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4938
5.08 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5224
3.54 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5259
145.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4766
21.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5926
5.37 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4911
153.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4931
131.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8088
556.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
5221
14.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5136
108.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
5302
13.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4951
3.70 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5013
732.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4957
14513.5 FPS |
|
|
HDR
|
5273
19.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5217
91.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5616
48.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4872
1.42 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6025
16.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6998
61.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5090
27.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 18189 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 18324 | |
| Integer Score | 21221 | |
| Floating Point Score | 21202 | |
| Memory Score | 6813 | |
|
AES
|
18324
13.8 GB/sec |
|
|
LZMA
|
22808
35.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
23170
186.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
20013
277.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
18802
19.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
17388
11.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
19335
536.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
18217
82.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
22938
20.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
19043
595.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17175
456.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
39372
2.71 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
23193
64.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
16319
344.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
22285
55.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
22427
16.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
21630
3.16 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
26279
76930.0 FPS |
|
|
HDR
|
23918
86.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
20643
361.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
16825
144.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
22481
6.57 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7536
20.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6985
62.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
6010
32.1 GB/sec |