|
4347
Single-Core Score |
13493
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | schmiddl235 |
| Upload Date | Fri, 02 Mar 2018 15:05:33 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Education (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9560 |
| Motherboard | Dell Inc. 05FFDN |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1197MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | Dell Inc. 1.7.1 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.79 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4347 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3949 | |
| Integer Score | 4378 | |
| Floating Point Score | 4145 | |
| Memory Score | 4680 | |
|
AES
|
3949
2.97 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4285
6.69 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4335
34.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4028
55.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4172
4.29 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4266
2.89 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4558
126.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4021
18.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4925
4.46 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3922
122.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3824
101.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6607
454.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
4166
11.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4101
86.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
4374
10.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3934
2.94 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4206
614.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3966
11612.2 FPS |
|
|
HDR
|
4253
15.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4026
70.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4545
38.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3947
1.15 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4626
12.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5562
77.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3986
21.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13493 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11533 | |
| Integer Score | 15464 | |
| Floating Point Score | 16572 | |
| Memory Score | 4934 | |
|
AES
|
11533
8.69 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15132
23.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16165
130.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14443
200.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
13447
13.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14386
9.73 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
14963
414.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13744
62.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
13646
12.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14520
453.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12379
328.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
30588
2.10 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
17735
49.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
13214
279.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
17602
43.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17756
13.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17507
2.56 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20977
61409.1 FPS |
|
|
HDR
|
18469
67.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15850
277.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12021
102.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17666
5.16 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5600
15.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5189
83.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4134
22.1 GB/sec |