|
6192
Single-Core Score |
28611
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | cammian22 |
| Upload Date | Fri, 02 Mar 2018 06:15:00 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.3 (Build 17D102) |
| Model | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 16.00 GB 3000 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0151.B00.1708080034 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 6192 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3889 | |
| Integer Score | 6097 | |
| Floating Point Score | 6305 | |
| Memory Score | 6811 | |
|
AES
|
3889
2.93 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5416
8.46 MB/sec |
|
|
JPEG
|
6023
48.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5615
77.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5915
6.08 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
7313
4.95 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5221
144.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4967
22.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6184
5.60 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5395
168.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6070
161.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9980
686.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
6362
17.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6326
133.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
6747
16.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5764
4.31 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5402
788.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6666
19515.3 FPS |
|
|
HDR
|
7132
25.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6386
111.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6800
58.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5740
1.68 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6532
18.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8178
52.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5916
31.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 28611 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16538 | |
| Integer Score | 34498 | |
| Floating Point Score | 36186 | |
| Memory Score | 7019 | |
|
AES
|
16538
12.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
36810
57.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
43587
350.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
32475
450.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
33525
34.5 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
27493
18.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16057
445.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
31070
141.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
36916
33.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
35603
1.11 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
30092
799.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
68270
4.69 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
43930
121.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
23979
506.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
41987
104.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
38744
28.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
35918
5.24 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
54135
158473.5 FPS |
|
|
HDR
|
39703
143.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
39326
688.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
21525
184.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
41739
12.2 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7294
20.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8151
53.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5817
31.1 GB/sec |