|
2287
Single-Core Score |
4259
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| Upload Date | Thu, 01 Mar 2018 17:37:11 +0000 |
| Views | 396 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Acer Aspire E5-471 |
| Motherboard | Acer EA40_HB |
| Memory | 4.00 GB DDR3 SDRAM 799MHz |
| Northbridge | Intel Haswell-ULT 0B |
| Southbridge | Intel H8x/P8x C1 |
| BIOS | Insyde Corp. V1.01 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i3-4030U |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 69 Stepping 1 |
| Base Frequency | 1.90 GHz |
| Maximum Frequency | 1.90 GHz |
| Package | Socket 1168 BGA |
| Codename | Haswell ULT |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 3.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2287 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1921 | |
| Integer Score | 2249 | |
| Floating Point Score | 2043 | |
| Memory Score | 2833 | |
|
AES
|
1921
1.45 GB/sec |
|
|
LZMA
|
2128
3.32 MB/sec |
|
|
JPEG
|
2125
17.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2206
30.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2025
2.08 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
2332
1.58 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2211
61.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2153
9.78 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
2465
2.23 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2064
64.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2153
57.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
3430
235.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
1992
5.53 images/sec |
|
|
SGEMM
|
1923
40.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
2117
5.28 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
1897
1.42 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1922
280.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2122
6211.9 FPS |
|
|
HDR
|
2227
8.07 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2007
35.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2178
18.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2024
591.3 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2408
6.67 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5375
80.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1758
9.39 GB/sec |
| Multi-Core Score | 4259 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4004 | |
| Integer Score | 4823 | |
| Floating Point Score | 4391 | |
| Memory Score | 2854 | |
|
AES
|
4004
3.02 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5235
8.18 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5358
43.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4942
68.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4061
4.17 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4857
3.29 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4531
125.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4089
18.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4272
3.87 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4386
137.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4362
115.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7830
538.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4897
13.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3154
66.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
4473
11.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4270
3.19 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4159
607.4 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5423
15876.6 FPS |
|
|
HDR
|
5410
19.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4203
73.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4316
36.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4558
1.33 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2542
7.04 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5215
83.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1754
9.37 GB/sec |