|
5988
Single-Core Score |
27858
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | cammian22 |
| Upload Date | Thu, 01 Mar 2018 01:42:14 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.3 (Build 17D102) |
| Model | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 16.00 GB 2933 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0151.B00.1708080034 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5988 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3783 | |
| Integer Score | 5903 | |
| Floating Point Score | 6019 | |
| Memory Score | 6685 | |
|
AES
|
3783
2.85 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5159
8.06 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5771
46.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5483
76.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5709
5.87 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
7210
4.88 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4964
137.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4777
21.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6543
5.93 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5179
161.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5750
152.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9548
656.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
6039
16.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6060
128.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
6181
15.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5557
4.15 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5163
754.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6370
18649.8 FPS |
|
|
HDR
|
6765
24.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
6030
105.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6573
56.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5651
1.65 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6419
17.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
8116
53.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5736
30.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 27858 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 16664 | |
| Integer Score | 33779 | |
| Floating Point Score | 34823 | |
| Memory Score | 6889 | |
|
AES
|
16664
12.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
34856
54.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
39877
320.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
31459
436.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
33059
34.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
26615
18.0 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
20411
565.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
29739
135.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
34612
31.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
34680
1.08 Gpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
29574
785.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
64730
4.45 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
41131
114.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
23675
500.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
39326
98.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
37623
28.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
33444
4.88 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
51581
150996.3 FPS |
|
|
HDR
|
38686
140.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
36956
647.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
21385
183.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
40766
11.9 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7181
19.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7967
54.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5715
30.5 GB/sec |