|
5487
Single-Core Score |
19422
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | benhaus42 |
| Upload Date | Wed, 28 Feb 2018 19:59:35 +0000 |
| Views | 7 |
| Notes | hackintosh with 64GB ram |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.2 (Build 17C88) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-B809C3757DA9BB8D 1.0 |
| Memory | 64.00 GB 2400 MHz DDR4 |
| BIOS | Apple Inc. IM171.88Z.0147.B00.1712190155 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.01 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5487 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3509 | |
| Integer Score | 5493 | |
| Floating Point Score | 5640 | |
| Memory Score | 5741 | |
|
AES
|
3509
2.64 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4841
7.56 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5462
43.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5052
70.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5331
5.48 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6094
4.12 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4660
129.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4414
20.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6148
5.57 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5043
157.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5377
142.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8908
612.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
5701
15.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5623
118.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
5896
14.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5176
3.87 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4806
701.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5975
17492.0 FPS |
|
|
HDR
|
6406
23.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5870
102.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5993
51.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5201
1.52 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5770
16.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6181
70.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5306
28.3 GB/sec |
| Multi-Core Score | 19422 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 17891 | |
| Integer Score | 23196 | |
| Floating Point Score | 22798 | |
| Memory Score | 6250 | |
|
AES
|
17891
13.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
21752
34.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
26145
210.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
22031
305.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
20217
20.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
23318
15.8 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
18086
501.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
18774
85.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
23951
21.7 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
20923
653.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
22669
602.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
41225
2.83 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
25844
71.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
17744
375.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
24634
61.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
23046
17.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
22222
3.24 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
30917
90507.5 FPS |
|
|
HDR
|
26941
97.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
23725
415.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
15784
135.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
23835
6.96 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7011
19.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6140
70.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5674
30.3 GB/sec |