|
4009
Single-Core Score |
12312
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.2 for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Pavilionlee |
| Upload Date | Wed, 28 Feb 2018 08:25:13 +0000 |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 (64-bit) |
| Model | LENOVO 20BHS16L00 |
| Motherboard | LENOVO 20BHS16L00 |
| Memory | 32.00 GB DDR3 SDRAM 799MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel QM87 C1 |
| BIOS | LENOVO GNET85WW (2.33 ) |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4800MQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.69 GHz |
| Maximum Frequency | 3.69 GHz |
| Package | Socket 947 rPGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4009 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3754 | |
| Integer Score | 4187 | |
| Floating Point Score | 3776 | |
| Memory Score | 4021 | |
|
AES
|
3754
2.83 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4175
6.52 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4062
32.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4006
55.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3800
3.91 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3806
2.58 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4173
115.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4000
18.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4743
4.30 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3779
118.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3783
100.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6289
432.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4158
11.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3315
70.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
3496
8.72 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3631
2.71 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3598
525.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4014
11751.8 FPS |
|
|
HDR
|
4102
14.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3779
66.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4276
36.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3875
1.13 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3866
10.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4889
88.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3441
18.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12312 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8918 | |
| Integer Score | 15167 | |
| Floating Point Score | 13930 | |
| Memory Score | 4309 | |
|
AES
|
8918
6.72 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16317
25.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18472
148.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15263
211.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
13573
13.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13709
9.28 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
14947
414.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13099
59.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11585
10.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14643
457.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12859
341.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
22408
1.54 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18098
50.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
7973
168.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
14187
35.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14470
10.8 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13979
2.04 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18469
54067.7 FPS |
|
|
HDR
|
17933
65.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13756
241.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11527
98.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16445
4.80 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4764
13.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4852
89.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3462
18.5 GB/sec |