|
4707
Single-Core Score |
13172
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | dasidongxi |
| Upload Date | Wed, 28 Feb 2018 04:23:37 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 (64-bit) |
| Model | HP HP ENVY x360 Convertible 15-bp1xx |
| Motherboard | HP 83C9 |
| Memory | 7.88 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | Insyde F.32 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 1.99 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4707 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4751 | |
| Integer Score | 4951 | |
| Floating Point Score | 4842 | |
| Memory Score | 3945 | |
|
AES
|
4751
3.58 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4773
7.46 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4702
37.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4614
64.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4676
4.81 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4728
3.20 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4956
137.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4536
20.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5491
4.98 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4501
140.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4590
121.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7574
520.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
4908
13.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4955
104.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
4849
12.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4674
3.49 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4656
680.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4684
13713.3 FPS |
|
|
HDR
|
4944
17.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4929
86.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5327
45.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4606
1.35 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4174
11.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4636
93.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3174
17.0 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13172 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11258 | |
| Integer Score | 16554 | |
| Floating Point Score | 14289 | |
| Memory Score | 4365 | |
|
AES
|
11258
8.48 GB/sec |
|
|
LZMA
|
19278
30.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19563
157.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16083
223.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16282
16.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13059
8.84 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
18723
519.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15189
69.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
18157
16.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
16602
518.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12254
325.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
17152
1.18 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18225
50.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9000
190.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
16969
42.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
19288
14.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13397
1.96 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18841
55154.2 FPS |
|
|
HDR
|
12517
45.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15137
265.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
8907
76.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
19793
5.78 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4552
12.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4628
93.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3949
21.1 GB/sec |