|
4583
Single-Core Score |
14619
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | dasidongxi |
| Upload Date | Wed, 28 Feb 2018 04:04:38 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 (64-bit) |
| Model | HP HP ENVY x360 Convertible 15-bp1xx |
| Motherboard | HP 83C9 |
| Memory | 7.88 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | Insyde F.32 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 1.99 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4583 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4598 | |
| Integer Score | 4897 | |
| Floating Point Score | 4753 | |
| Memory Score | 3618 | |
|
AES
|
4598
3.46 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4663
7.28 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4592
37.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4615
64.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4547
4.67 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4855
3.29 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4869
135.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4409
20.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5365
4.86 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4574
142.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4646
123.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7485
514.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
4766
13.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4857
102.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
4909
12.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4551
3.40 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4688
684.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4569
13376.3 FPS |
|
|
HDR
|
4842
17.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4738
83.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5124
43.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4538
1.33 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3745
10.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4168
103.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3035
16.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 14619 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12655 | |
| Integer Score | 17917 | |
| Floating Point Score | 17083 | |
| Memory Score | 3993 | |
|
AES
|
12655
9.53 GB/sec |
|
|
LZMA
|
19749
30.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19750
158.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15906
220.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16128
16.6 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14114
9.55 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
18854
522.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15767
71.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17818
16.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
17052
532.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13444
357.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
31901
2.19 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
20008
55.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11846
250.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
17059
42.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
19436
14.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17962
2.62 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
21802
63824.8 FPS |
|
|
HDR
|
20286
73.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16378
286.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12077
103.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
20081
5.87 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4472
12.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3733
116.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3815
20.4 GB/sec |