|
4283
Single-Core Score |
11164
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sun, 21 Jan 2018 20:50:46 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4283 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4323 | |
| Integer Score | 4107 | |
| Floating Point Score | 4525 | |
| Memory Score | 4302 | |
|
AES
|
4323
3.26 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4500
7.03 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4427
35.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4306
59.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3453
3.55 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4100
2.77 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3226
89.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4239
19.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3972
3.60 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4227
132.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3612
96.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5084
349.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
4509
12.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4440
93.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
4407
11.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4493
3.36 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4460
651.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4532
13267.5 FPS |
|
|
HDR
|
4662
16.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4489
78.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4793
41.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4471
1.31 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4284
11.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4606
94.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4037
21.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11164 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13078 | |
| Integer Score | 11747 | |
| Floating Point Score | 14260 | |
| Memory Score | 4730 | |
|
AES
|
13078
9.85 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16329
25.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16958
136.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15075
209.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
8668
8.91 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13152
8.90 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6370
176.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
12845
58.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10058
9.11 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14233
444.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8610
228.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8803
605.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
16347
45.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
10818
228.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
14770
36.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
15910
11.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14631
2.14 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
17821
52170.7 FPS |
|
|
HDR
|
16006
58.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13990
245.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9705
83.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16934
4.95 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5231
14.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4503
96.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4493
24.0 GB/sec |