|
4337
Single-Core Score |
11025
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sun, 21 Jan 2018 20:44:37 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4337 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4608 | |
| Integer Score | 4149 | |
| Floating Point Score | 4557 | |
| Memory Score | 4360 | |
|
AES
|
4608
3.47 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4535
7.08 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4405
35.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4316
59.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3389
3.48 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4208
2.85 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3314
91.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4306
19.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3966
3.59 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4300
134.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3688
98.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5229
359.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
4521
12.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4611
97.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
4482
11.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4520
3.38 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4585
669.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4520
13232.9 FPS |
|
|
HDR
|
4646
16.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4449
78.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4836
41.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4384
1.28 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4260
11.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4700
92.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4140
22.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11025 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12703 | |
| Integer Score | 11510 | |
| Floating Point Score | 14175 | |
| Memory Score | 4790 | |
|
AES
|
12703
9.57 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16523
25.8 MB/sec |
|
|
JPEG
|
17251
138.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14911
206.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
8835
9.08 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13652
9.24 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4866
134.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13475
61.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10100
9.15 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14792
462.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7769
206.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8393
577.1 functions/sec |
|
|
Camera
|
16515
45.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
10939
231.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
14883
37.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16046
12.0 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15216
2.22 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18786
54995.7 FPS |
|
|
HDR
|
14105
51.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13695
239.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9361
80.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17113
5.00 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5296
14.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4582
94.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4530
24.2 GB/sec |