|
4302
Single-Core Score |
10525
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sun, 21 Jan 2018 20:38:46 +0000 |
| Views | 20 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4302 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4367 | |
| Integer Score | 4138 | |
| Floating Point Score | 4520 | |
| Memory Score | 4329 | |
|
AES
|
4367
3.29 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4408
6.89 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4423
35.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4329
60.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3541
3.64 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4050
2.74 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3276
90.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4331
19.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3878
3.51 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4334
135.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3680
97.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5200
357.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
4570
12.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4448
94.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
4508
11.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4567
3.41 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4494
656.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4535
13276.4 FPS |
|
|
HDR
|
4675
16.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4343
76.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4743
40.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4389
1.28 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4321
12.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4730
91.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3971
21.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 10525 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11751 | |
| Integer Score | 10694 | |
| Floating Point Score | 13901 | |
| Memory Score | 4774 | |
|
AES
|
11751
8.85 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16915
26.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
17186
138.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14445
200.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
8576
8.81 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10123
6.85 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4293
119.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13110
59.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
8298
7.52 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14119
441.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6689
177.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7822
537.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
17798
49.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11012
232.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
15237
38.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16362
12.2 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13904
2.03 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18021
52756.5 FPS |
|
|
HDR
|
12923
46.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13635
238.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9210
78.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17363
5.07 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5294
14.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4579
94.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4489
24.0 GB/sec |