|
4307
Single-Core Score |
10758
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sun, 21 Jan 2018 20:35:05 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4307 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4548 | |
| Integer Score | 4139 | |
| Floating Point Score | 4499 | |
| Memory Score | 4336 | |
|
AES
|
4548
3.43 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4429
6.92 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4410
35.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4288
59.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3514
3.61 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4214
2.85 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3287
91.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4318
19.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3926
3.56 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4291
134.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3680
97.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5128
352.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
4520
12.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4470
94.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
4531
11.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4572
3.41 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4375
639.0 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4472
13091.8 FPS |
|
|
HDR
|
4610
16.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4343
76.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4681
40.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4452
1.30 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4361
12.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4744
91.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3941
21.0 GB/sec |
| Multi-Core Score | 10758 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13262 | |
| Integer Score | 11332 | |
| Floating Point Score | 13497 | |
| Memory Score | 4732 | |
|
AES
|
13262
9.99 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16568
25.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16394
131.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14067
195.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
8295
8.53 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
12844
8.69 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6046
167.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
11213
50.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
9474
8.58 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
12691
396.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9128
242.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
10497
721.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
14115
39.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9982
211.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
13034
32.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14841
11.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13425
1.96 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
17033
49862.2 FPS |
|
|
HDR
|
16420
59.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
12464
218.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10146
86.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16222
4.74 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5234
14.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4560
94.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4440
23.7 GB/sec |