|
2385
Single-Core Score |
4317
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | amit25126 |
| Upload Date | Sun, 21 Jan 2018 17:52:51 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home Single Language (64-bit) |
| Model | Dell Inc. Inspiron 5559 |
| Motherboard | Dell Inc. 07JM0H |
| Memory | 4.00 GB DDR3 SDRAM 798MHz |
| Northbridge | Intel Skylake-U 08 |
| Southbridge | Intel Skylake-Y PCH 21 |
| BIOS | Dell Inc. 1.3.0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i3-6100U |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 78 Stepping 3 |
| Base Frequency | 2.29 GHz |
| Maximum Frequency | 2.29 GHz |
| Package | Socket 1168 BGA |
| Codename | Skylake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 3.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2385 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1848 | |
| Integer Score | 2495 | |
| Floating Point Score | 2450 | |
| Memory Score | 2177 | |
|
AES
|
1848
1.39 GB/sec |
|
|
LZMA
|
2009
3.14 MB/sec |
|
|
JPEG
|
2582
20.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2584
35.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2324
2.39 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
2371
1.60 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2543
70.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
2407
10.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
2678
2.43 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2498
78.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2112
56.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
3531
242.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
2581
7.16 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2448
51.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
2664
6.64 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2394
1.79 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2549
372.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2393
7007.9 FPS |
|
|
HDR
|
2657
9.63 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2438
42.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2132
18.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2421
707.2 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1758
4.87 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4532
95.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1296
6.93 GB/sec |
| Multi-Core Score | 4317 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2890 | |
| Integer Score | 5160 | |
| Floating Point Score | 4786 | |
| Memory Score | 2073 | |
|
AES
|
2890
2.18 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4968
7.76 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5716
46.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5222
72.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4934
5.07 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4356
2.95 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5275
146.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4881
22.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3878
3.51 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5192
162.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4258
113.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8430
579.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
6018
16.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
2874
60.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
5394
13.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5139
3.84 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5489
801.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6335
18545.8 FPS |
|
|
HDR
|
6011
21.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4627
81.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3321
28.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5158
1.51 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
1656
4.59 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4071
106.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1322
7.06 GB/sec |