|
4036
Single-Core Score |
13875
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | Ifti95 |
| Upload Date | Sun, 21 Jan 2018 16:25:42 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home Single Language (64-bit) |
| Model | HP OMEN by HP Laptop 17-an0xx |
| Motherboard | HP 8393 |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1197MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F.08 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.79 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4036 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3904 | |
| Integer Score | 3977 | |
| Floating Point Score | 3897 | |
| Memory Score | 4409 | |
|
AES
|
3904
2.94 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3716
5.80 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3843
30.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3870
53.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3692
3.79 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3482
2.36 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3992
110.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3778
17.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4558
4.13 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3786
118.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3735
99.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5569
382.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
4080
11.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4008
84.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
4045
10.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3820
2.85 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3942
575.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3793
11103.8 FPS |
|
|
HDR
|
3993
14.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3827
67.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3960
33.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3706
1.08 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4361
12.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5626
76.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3494
18.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 13875 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11931 | |
| Integer Score | 16700 | |
| Floating Point Score | 15813 | |
| Memory Score | 5098 | |
|
AES
|
11931
8.99 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17216
26.9 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18416
148.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16586
230.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16020
16.5 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
15051
10.2 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
17111
474.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15041
68.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
12917
11.7 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15364
480.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
13679
363.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
28298
1.95 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
18776
52.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
9816
207.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
17386
43.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16461
12.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16782
2.45 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20131
58931.3 FPS |
|
|
HDR
|
18672
67.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15927
279.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12356
105.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17728
5.18 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5486
15.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5609
77.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4308
23.0 GB/sec |