|
5989
Single-Core Score |
26280
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | pat8472 |
| Upload Date | Sun, 21 Jan 2018 12:55:29 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z370 AORUS Gaming WIFI |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z370 AORUS Gaming WIFI-CF |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1067MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F2 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5989 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5766 | |
| Integer Score | 6207 | |
| Floating Point Score | 5998 | |
| Memory Score | 5542 | |
|
AES
|
5766
4.34 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5870
9.17 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5801
46.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5756
79.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5778
5.94 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
6300
4.26 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6169
171.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5759
26.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6604
5.98 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5760
180.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5897
156.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9442
649.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
6099
16.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6053
128.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
6204
15.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5795
4.33 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5915
863.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5793
16961.0 FPS |
|
|
HDR
|
6095
22.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5897
103.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6642
56.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5649
1.65 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5730
15.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6558
66.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4530
24.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 26280 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 15150 | |
| Integer Score | 32290 | |
| Floating Point Score | 32667 | |
| Memory Score | 5960 | |
|
AES
|
15150
11.4 GB/sec |
|
|
LZMA
|
37422
58.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
38831
312.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
24756
343.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
35280
36.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
19543
13.2 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
38355
1.06 Mrows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
29569
134.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
29811
27.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
28999
906.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
19759
524.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
66927
4.60 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
39960
110.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
20946
442.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
38932
97.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
39706
29.7 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
35225
5.14 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
45579
133426.7 FPS |
|
|
HDR
|
34258
124.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
33314
583.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
18110
155.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
39428
11.5 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6511
18.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6474
66.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5025
26.8 GB/sec |