|
5533
Single-Core Score |
23674
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | pat8472 |
| Upload Date | Sun, 21 Jan 2018 11:28:09 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z370 AORUS Gaming WIFI |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z370 AORUS Gaming WIFI-CF |
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1067MHz |
| Northbridge | Intel Coffee Lake 07 |
| Southbridge | Intel Z370 00 |
| BIOS | American Megatrends Inc. F3b |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4.70 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5533 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5137 | |
| Integer Score | 5602 | |
| Floating Point Score | 5483 | |
| Memory Score | 5554 | |
|
AES
|
5137
3.87 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5414
8.46 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5300
42.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5268
73.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5371
5.52 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
5660
3.83 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5595
155.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
5091
23.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5969
5.41 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5094
159.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5009
133.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
8629
593.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
5554
15.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
5620
118.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
5564
13.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5244
3.92 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5313
775.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5382
15755.6 FPS |
|
|
HDR
|
5508
20.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5348
93.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6130
52.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5294
1.55 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5587
15.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6396
67.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4795
25.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 23674 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 15064 | |
| Integer Score | 28872 | |
| Floating Point Score | 29160 | |
| Memory Score | 5899 | |
|
AES
|
15064
11.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
33334
52.1 MB/sec |
|
|
JPEG
|
33622
270.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
23420
324.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
30596
31.4 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
19809
13.4 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
33722
934.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
25589
116.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
28861
26.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
25298
790.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17340
460.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
57747
3.97 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
33442
92.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
20701
437.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
34057
84.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
33836
25.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
31100
4.54 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
39847
116647.3 FPS |
|
|
HDR
|
30564
110.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
28825
505.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
17578
150.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
33306
9.73 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6478
17.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6333
68.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5006
26.7 GB/sec |