|
4532
Single-Core Score |
11902
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 23:30:49 +0000 |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4532 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4710 | |
| Integer Score | 4350 | |
| Floating Point Score | 4754 | |
| Memory Score | 4563 | |
|
AES
|
4710
3.55 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4720
7.37 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4594
37.0 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4464
61.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3644
3.75 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4506
3.05 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3469
96.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4503
20.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4087
3.70 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4456
139.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3844
102.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5472
376.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
4828
13.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4667
98.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
4757
11.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4650
3.47 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4695
685.6 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4702
13766.3 FPS |
|
|
HDR
|
4828
17.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4792
84.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5109
43.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4610
1.35 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4569
12.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4924
87.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4224
22.6 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11902 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13737 | |
| Integer Score | 12603 | |
| Floating Point Score | 15229 | |
| Memory Score | 4878 | |
|
AES
|
13737
10.3 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17718
27.7 MB/sec |
|
|
JPEG
|
17517
140.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15229
211.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9073
9.32 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13670
9.25 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6906
191.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
12857
58.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10685
9.68 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14609
456.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10206
271.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
11929
820.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
16234
45.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11987
253.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
15234
38.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16774
12.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15657
2.29 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19376
56722.7 FPS |
|
|
HDR
|
17531
63.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13474
236.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12220
104.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16431
4.80 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5391
14.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4777
90.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4508
24.1 GB/sec |