|
4491
Single-Core Score |
11733
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 23:27:20 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4491 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4571 | |
| Integer Score | 4283 | |
| Floating Point Score | 4705 | |
| Memory Score | 4620 | |
|
AES
|
4571
3.44 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4701
7.34 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4500
36.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4509
62.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3561
3.66 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4436
3.00 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3392
94.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4373
19.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4176
3.78 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4283
133.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3766
100.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5410
372.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
4686
13.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4607
97.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
4496
11.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4651
3.47 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4794
700.2 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4659
13640.0 FPS |
|
|
HDR
|
4841
17.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4648
81.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5049
43.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4624
1.35 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4541
12.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5039
85.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4310
23.0 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11733 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12315 | |
| Integer Score | 12467 | |
| Floating Point Score | 15068 | |
| Memory Score | 4935 | |
|
AES
|
12315
9.27 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17692
27.6 MB/sec |
|
|
JPEG
|
17499
140.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15087
209.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9052
9.30 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13410
9.07 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6875
190.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
12968
58.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10457
9.47 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14920
466.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10347
274.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
10717
736.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
16125
44.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12231
258.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
15409
38.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14927
11.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15534
2.27 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18855
55196.3 FPS |
|
|
HDR
|
17375
63.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13600
238.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12123
103.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
16967
4.96 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5500
15.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4773
90.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4579
24.5 GB/sec |