|
4432
Single-Core Score |
11744
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 23:24:00 +0000 |
| Views | 15 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4432 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4672 | |
| Integer Score | 4246 | |
| Floating Point Score | 4608 | |
| Memory Score | 4524 | |
|
AES
|
4672
3.52 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4674
7.30 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4609
37.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4449
61.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3663
3.76 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4424
2.99 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3409
94.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4299
19.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4236
3.84 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4409
137.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3690
98.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5057
347.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
4337
12.0 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4184
88.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
4473
11.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4633
3.46 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4628
675.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4597
13457.6 FPS |
|
|
HDR
|
4801
17.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4595
80.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5080
43.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4540
1.33 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4477
12.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5062
85.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4086
21.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11744 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13432 | |
| Integer Score | 12429 | |
| Floating Point Score | 15001 | |
| Memory Score | 4895 | |
|
AES
|
13432
10.1 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17600
27.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
17615
141.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14700
203.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9004
9.25 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13403
9.07 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6819
189.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
12996
59.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10603
9.61 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14363
448.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10041
266.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
11731
806.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
15546
43.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11820
249.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
15449
38.5 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16488
12.3 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15227
2.22 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
18863
55219.9 FPS |
|
|
HDR
|
17313
62.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13500
236.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12125
103.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
15703
4.59 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5523
15.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4691
92.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4528
24.2 GB/sec |