|
4251
Single-Core Score |
12412
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 23:09:06 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4251 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4535 | |
| Integer Score | 4191 | |
| Floating Point Score | 4639 | |
| Memory Score | 3730 | |
|
AES
|
4535
3.42 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4545
7.10 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4515
36.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4385
60.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3459
3.56 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4278
2.89 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3318
92.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4231
19.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4160
3.77 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4218
131.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3676
97.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5342
367.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4570
12.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4707
99.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
4707
11.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4570
3.41 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4632
676.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4555
13334.4 FPS |
|
|
HDR
|
4712
17.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4448
77.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4940
42.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4504
1.32 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3914
10.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3411
126.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3889
20.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12412 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13052 | |
| Integer Score | 13508 | |
| Floating Point Score | 16143 | |
| Memory Score | 4190 | |
|
AES
|
13052
9.83 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18140
28.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18780
151.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16447
228.1 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9763
10.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14022
9.49 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7272
201.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14130
64.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11320
10.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15729
491.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11041
293.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
13255
911.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
17977
49.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11793
249.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
16304
40.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18175
13.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16617
2.43 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20736
60702.4 FPS |
|
|
HDR
|
19502
70.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15254
267.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11417
97.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18212
5.32 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4889
13.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
3429
126.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4388
23.4 GB/sec |