|
4356
Single-Core Score |
12514
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 23:05:12 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4356 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4406 | |
| Integer Score | 4205 | |
| Floating Point Score | 4576 | |
| Memory Score | 4355 | |
|
AES
|
4406
3.32 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4533
7.08 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4489
36.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4241
58.8 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3615
3.72 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4245
2.87 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3324
92.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4275
19.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4133
3.75 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4246
132.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3761
99.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5273
362.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
4669
12.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4777
101.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
4652
11.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4584
3.42 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4539
662.9 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4501
13176.5 FPS |
|
|
HDR
|
4596
16.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4409
77.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4888
41.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4276
1.25 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4195
11.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4820
89.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4087
21.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12514 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12739 | |
| Integer Score | 13376 | |
| Floating Point Score | 16253 | |
| Memory Score | 4911 | |
|
AES
|
12739
9.59 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18098
28.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18705
150.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16198
224.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9689
9.96 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13826
9.36 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7273
201.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14127
64.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11229
10.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15695
490.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11015
292.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
12808
880.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
17487
48.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12283
259.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
16319
40.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18124
13.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16879
2.46 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20743
60722.3 FPS |
|
|
HDR
|
18746
68.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15071
264.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12196
104.4 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18063
5.28 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5403
15.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4759
91.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4607
24.6 GB/sec |