|
4230
Single-Core Score |
12259
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 23:01:14 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4230 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4306 | |
| Integer Score | 3973 | |
| Floating Point Score | 4547 | |
| Memory Score | 4313 | |
|
AES
|
4306
3.24 GB/sec |
|
|
LZMA
|
3721
5.81 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4296
34.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4179
58.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3291
3.38 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4050
2.74 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3122
86.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4177
19.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3928
3.56 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4216
131.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3476
92.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5198
357.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4455
12.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4445
94.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
4583
11.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4429
3.31 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4433
647.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4509
13199.6 FPS |
|
|
HDR
|
4629
16.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4564
80.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4906
42.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4453
1.30 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4407
12.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4841
89.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3763
20.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12259 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11852 | |
| Integer Score | 13216 | |
| Floating Point Score | 15769 | |
| Memory Score | 4944 | |
|
AES
|
11852
8.93 GB/sec |
|
|
LZMA
|
17944
28.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18508
148.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16083
223.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9688
9.96 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14460
9.78 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7089
196.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14012
63.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
10957
9.93 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15097
471.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10707
284.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
12435
855.0 functions/sec |
|
|
Camera
|
17347
48.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11789
249.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
15947
39.8 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17217
12.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15937
2.33 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19734
57768.8 FPS |
|
|
HDR
|
18762
68.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15063
263.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12117
103.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17300
5.05 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5404
15.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4734
91.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4725
25.2 GB/sec |