|
4398
Single-Core Score |
12411
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 22:54:46 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4398 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4594 | |
| Integer Score | 4224 | |
| Floating Point Score | 4607 | |
| Memory Score | 4429 | |
|
AES
|
4594
3.46 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4501
7.03 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4517
36.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4412
61.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3558
3.66 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4371
2.96 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3302
91.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4392
19.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4073
3.69 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4350
135.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3759
99.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5261
361.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
4557
12.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4760
100.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
4686
11.7 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4452
3.33 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4470
652.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4450
13028.6 FPS |
|
|
HDR
|
4700
17.0 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4610
80.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4870
41.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4489
1.31 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4362
12.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4893
88.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4072
21.7 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12411 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 11893 | |
| Integer Score | 13397 | |
| Floating Point Score | 16033 | |
| Memory Score | 4891 | |
|
AES
|
11893
8.96 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18684
29.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18624
149.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15977
221.6 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9497
9.76 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14249
9.64 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7320
202.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14239
64.6 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11169
10.1 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15354
479.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11134
295.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
12767
877.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
17489
48.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
12187
257.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
16214
40.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18104
13.5 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16288
2.38 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
19882
58202.3 FPS |
|
|
HDR
|
19121
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15140
265.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12114
103.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17239
5.04 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5448
15.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4694
92.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4576
24.4 GB/sec |