|
4401
Single-Core Score |
12465
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 22:48:07 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4401 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4706 | |
| Integer Score | 4203 | |
| Floating Point Score | 4635 | |
| Memory Score | 4422 | |
|
AES
|
4706
3.54 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4608
7.20 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4483
36.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4355
60.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3533
3.63 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4326
2.93 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3313
91.9 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4288
19.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4103
3.72 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4284
133.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3673
97.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5301
364.5 functions/sec |
|
|
Camera
|
4553
12.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4708
99.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
4564
11.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4623
3.45 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4620
674.8 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4553
13329.8 FPS |
|
|
HDR
|
4741
17.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4476
78.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4923
42.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4524
1.32 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4397
12.2 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4876
88.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4034
21.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12465 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 13253 | |
| Integer Score | 13520 | |
| Floating Point Score | 15877 | |
| Memory Score | 4776 | |
|
AES
|
13253
9.98 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18910
29.5 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18942
152.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15955
221.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9814
10.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
14430
9.76 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7312
202.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14207
64.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11379
10.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15887
496.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10958
291.1 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
12910
887.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
17361
48.1 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11826
250.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
16176
40.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17956
13.4 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16609
2.43 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20704
60610.1 FPS |
|
|
HDR
|
19152
69.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13957
244.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11451
98.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17739
5.18 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5251
14.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4653
93.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4460
23.8 GB/sec |