|
2872
Single-Core Score |
10047
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | vzns |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 22:39:47 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | MSI MS-7637 |
| Motherboard | MSI H55-GD65 (MS-7637) |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 683MHz |
| Northbridge | Intel DMI Host Bridge 11 |
| Southbridge | Intel H55 06 |
| BIOS | American Megatrends Inc. V1.5 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-860 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 30 Stepping 5 |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Maximum Frequency | 4.43 GHz |
| Package | Socket 1156 LGA |
| Codename | Lynnfield |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2872 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 166 | |
| Integer Score | 3196 | |
| Floating Point Score | 2403 | |
| Memory Score | 3520 | |
|
AES
|
166
128.3 MB/sec |
|
|
LZMA
|
3650
5.70 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3377
27.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2953
41.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2471
2.54 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3504
2.37 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2923
81.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3135
14.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3275
2.97 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2407
75.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3104
82.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4948
340.2 functions/sec |
|
|
Camera
|
3255
9.03 images/sec |
|
|
SGEMM
|
1013
21.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
2009
5.01 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2139
1.60 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2133
311.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2821
8260.3 FPS |
|
|
HDR
|
3464
12.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2722
47.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3727
31.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2909
849.8 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2790
7.73 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7019
61.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2229
11.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 10047 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 755 | |
| Integer Score | 13701 | |
| Floating Point Score | 10167 | |
| Memory Score | 3969 | |
|
AES
|
755
582.4 MB/sec |
|
|
LZMA
|
18184
28.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16630
133.8 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
11994
166.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
11917
12.2 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
11728
7.94 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
11620
322.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13046
59.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
13019
11.8 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
11618
363.0 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10979
291.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
23026
1.58 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
14901
41.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3887
82.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
9468
23.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
9745
7.28 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
10391
1.52 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
14448
42297.1 FPS |
|
|
HDR
|
14748
53.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
11028
193.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9934
85.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
13345
3.90 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3117
8.64 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6765
64.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2966
15.8 GB/sec |