|
4332
Single-Core Score |
11311
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 22:37:36 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4332 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4576 | |
| Integer Score | 4126 | |
| Floating Point Score | 4541 | |
| Memory Score | 4423 | |
|
AES
|
4576
3.45 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4595
7.18 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4369
35.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4390
60.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3363
3.46 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4209
2.85 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3166
87.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4056
18.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3996
3.62 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4344
135.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3743
99.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5130
352.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
4559
12.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4297
90.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
4486
11.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4547
3.40 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4486
655.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4562
13354.6 FPS |
|
|
HDR
|
4656
16.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4490
78.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4894
41.9 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4480
1.31 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4358
12.1 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4745
91.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4185
22.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11311 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 12165 | |
| Integer Score | 12004 | |
| Floating Point Score | 14491 | |
| Memory Score | 4769 | |
|
AES
|
12165
9.16 GB/sec |
|
|
LZMA
|
16929
26.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
17239
138.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
15264
211.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
8750
8.99 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13338
9.03 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
6392
177.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
12224
55.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
9842
8.92 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
13514
422.3 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9533
253.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
11253
773.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
15451
42.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11364
240.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
14427
36.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16243
12.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14501
2.12 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
17660
51699.8 FPS |
|
|
HDR
|
17253
62.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
13169
230.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11391
97.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
15970
4.66 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5247
14.5 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4575
94.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4521
24.1 GB/sec |