|
5875
Single-Core Score |
26351
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Mac OS X x86 (64-bit) | |
| User | rafa226 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 17:38:01 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.13.2 (Build 17C88) |
| Model | iMac18,3 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-BE088AF8C5EB4FA2 iMac18,3 |
| Memory | 16.00 GB 0 MHz RAM |
| BIOS | Apple Inc. IM183.88Z.0151.B00.1708080034 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 10 |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Single-Core Score | 5875 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3895 | |
| Integer Score | 6028 | |
| Floating Point Score | 6005 | |
| Memory Score | 5834 | |
|
AES
|
3895
2.93 GB/sec |
|
|
LZMA
|
5366
8.38 MB/sec |
|
|
JPEG
|
5990
48.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
5650
78.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
5901
6.06 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
7100
4.80 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
5208
144.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4837
22.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
6713
6.08 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
5325
166.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5704
151.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
9319
640.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
6326
17.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6047
127.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
6529
16.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
5748
4.29 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5246
766.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6420
18796.2 FPS |
|
|
HDR
|
7023
25.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
5887
103.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6145
52.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
5230
1.53 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5546
15.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6338
68.3 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5650
30.2 GB/sec |
| Multi-Core Score | 26351 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 17459 | |
| Integer Score | 32622 | |
| Floating Point Score | 31790 | |
| Memory Score | 6306 | |
|
AES
|
17459
13.1 GB/sec |
|
|
LZMA
|
33581
52.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
39191
315.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
30280
419.9 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
31615
32.5 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
26747
18.1 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
19400
537.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
28407
129.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
33534
30.4 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
31106
971.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
31298
831.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
62836
4.32 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
38133
105.7 images/sec |
|
|
SGEMM
|
21274
449.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
36268
90.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
34649
25.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
32447
4.74 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
46689
136675.6 FPS |
|
|
HDR
|
37030
134.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
35186
616.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
17482
149.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
35955
10.5 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
7201
20.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6286
68.9 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5541
29.6 GB/sec |