|
2885
Single-Core Score |
10121
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | vzns |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 11:19:42 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise (64-bit) |
| Model | MSI MS-7637 |
| Motherboard | MSI H55-GD65 (MS-7637) |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 687MHz |
| Northbridge | Intel DMI Host Bridge 11 |
| Southbridge | Intel H55 06 |
| BIOS | American Megatrends Inc. V1.5 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-860 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 30 Stepping 5 |
| Base Frequency | 3.61 GHz |
| Maximum Frequency | 4.46 GHz |
| Package | Socket 1156 LGA |
| Codename | Lynnfield |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 2885 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 166 | |
| Integer Score | 3203 | |
| Floating Point Score | 2413 | |
| Memory Score | 3559 | |
|
AES
|
166
128.2 MB/sec |
|
|
LZMA
|
3772
5.89 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3377
27.2 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
2953
41.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
2485
2.55 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3505
2.37 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
2923
81.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3040
13.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3280
2.97 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
2412
75.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3106
82.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
4939
339.6 functions/sec |
|
|
Camera
|
3301
9.15 images/sec |
|
|
SGEMM
|
1016
21.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
1954
4.87 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
2192
1.64 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2196
320.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2818
8249.6 FPS |
|
|
HDR
|
3455
12.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
2732
47.9 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3758
32.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
2906
848.9 Ksubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2767
7.67 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
7017
61.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2323
12.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 10121 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 754 | |
| Integer Score | 13878 | |
| Floating Point Score | 10166 | |
| Memory Score | 3942 | |
|
AES
|
754
581.5 MB/sec |
|
|
LZMA
|
18069
28.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16895
135.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
11704
162.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
11985
12.3 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
11564
7.83 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
12937
358.7 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13034
59.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
13542
12.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
11622
363.2 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11014
292.6 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
23366
1.61 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
15103
41.9 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3881
82.1 Gflops |
|
|
SFFT
|
9606
23.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
9697
7.24 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
10252
1.50 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
14404
42167.1 FPS |
|
|
HDR
|
14818
53.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
11054
193.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
9964
85.3 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
13314
3.89 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3087
8.55 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6697
64.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2964
15.8 GB/sec |