|
4419
Single-Core Score |
12583
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | dawnx86 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 03:59:11 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock H81M-HDS |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 800MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel H81 C2 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P2.10 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4690K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 3.90 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4419 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4204 | |
| Integer Score | 4617 | |
| Floating Point Score | 4243 | |
| Memory Score | 4293 | |
|
AES
|
4204
3.17 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4563
7.13 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4487
36.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4422
61.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4243
4.36 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4312
2.92 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4539
125.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4239
19.2 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5149
4.67 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4222
131.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4196
111.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7101
488.3 functions/sec |
|
|
Camera
|
4554
12.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3898
82.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
4475
11.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3928
2.93 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3921
572.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4371
12797.9 FPS |
|
|
HDR
|
4602
16.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4071
71.3 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4889
41.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4149
1.21 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3955
11.0 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6651
65.1 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3008
16.1 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12583 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10116 | |
| Integer Score | 15145 | |
| Floating Point Score | 14307 | |
| Memory Score | 4849 | |
|
AES
|
10116
7.62 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15529
24.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16335
131.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13787
191.2 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
15602
16.0 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10648
7.21 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16603
460.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14191
64.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17052
15.5 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
13406
418.9 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11374
302.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
25635
1.76 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
15971
44.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11611
245.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
17075
42.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14880
11.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13601
1.99 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16438
48120.8 FPS |
|
|
HDR
|
15218
55.2 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14017
245.6 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11362
97.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
15717
4.59 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4989
13.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6412
67.5 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3566
19.0 GB/sec |