|
4345
Single-Core Score |
12500
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | dawnx86 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 03:55:26 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock H81M-HDS |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 800MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel H81 C2 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P2.10 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4690K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 3.90 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4345 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4043 | |
| Integer Score | 4509 | |
| Floating Point Score | 4214 | |
| Memory Score | 4247 | |
|
AES
|
4043
3.04 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4534
7.08 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4294
34.6 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4130
57.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4020
4.13 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4214
2.85 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4411
122.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4116
18.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5077
4.60 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4183
130.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4265
113.3 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7005
481.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
4502
12.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3919
82.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
4437
11.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3845
2.87 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3846
561.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4362
12770.2 FPS |
|
|
HDR
|
4582
16.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4110
72.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4807
41.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4132
1.21 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3918
10.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6557
66.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2982
15.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12500 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10012 | |
| Integer Score | 15052 | |
| Floating Point Score | 14223 | |
| Memory Score | 4797 | |
|
AES
|
10012
7.54 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15353
24.0 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16070
129.3 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13870
192.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
15300
15.7 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
10260
6.94 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16561
459.1 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
13995
63.5 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17256
15.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
13296
415.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
11591
307.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
25399
1.75 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
16092
44.6 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11367
240.3 Gflops |
|
|
SFFT
|
16168
40.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14829
11.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13528
1.98 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16369
47919.2 FPS |
|
|
HDR
|
15433
55.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14385
252.0 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11404
97.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
15590
4.55 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4919
13.6 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6350
68.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3536
18.9 GB/sec |