|
3434
Single-Core Score |
11586
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 02:36:49 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. GL62M 7RDX |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MS-16J9 |
| Memory | 8.00 GB DDR4 SDRAM 1198MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | American Megatrends Inc. E16J9IMS.318 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.79 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 3434 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3109 | |
| Integer Score | 3587 | |
| Floating Point Score | 3508 | |
| Memory Score | 3060 | |
|
AES
|
3109
2.34 GB/sec |
|
|
LZMA
|
2990
4.67 MB/sec |
|
|
JPEG
|
3570
28.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
3481
48.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3385
3.48 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
3123
2.11 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3672
101.8 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
3519
16.0 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
3788
3.43 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
3640
113.7 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3370
89.5 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5263
361.9 functions/sec |
|
|
Camera
|
3667
10.2 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3311
70.0 Gflops |
|
|
SFFT
|
3622
9.03 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3509
2.62 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3412
498.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
3151
9226.3 FPS |
|
|
HDR
|
4050
14.7 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
3867
67.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2936
25.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
3868
1.13 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2851
7.90 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5525
78.4 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1820
9.72 GB/sec |
| Multi-Core Score | 11586 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5962 | |
| Integer Score | 14315 | |
| Floating Point Score | 14131 | |
| Memory Score | 3035 | |
|
AES
|
5962
4.49 GB/sec |
|
|
LZMA
|
14362
22.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
15641
125.9 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
13318
184.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16050
16.5 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
9837
6.66 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
17912
496.6 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15160
68.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
8375
7.59 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15795
493.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10413
276.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
29443
2.02 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
14243
39.5 images/sec |
|
|
SGEMM
|
6793
143.6 Gflops |
|
|
SFFT
|
16866
42.0 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
16923
12.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16650
2.43 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20966
61376.4 FPS |
|
|
HDR
|
15405
55.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16750
293.4 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
7142
61.1 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18023
5.26 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
2904
8.05 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5305
81.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
1815
9.69 GB/sec |