|
4441
Single-Core Score |
12764
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | dawnx86 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 02:23:51 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock H81M-HDS |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 800MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel H81 C2 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P2.10 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4690K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 3.90 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4441 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4196 | |
| Integer Score | 4682 | |
| Floating Point Score | 4251 | |
| Memory Score | 4246 | |
|
AES
|
4196
3.16 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4653
7.27 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4517
36.4 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4467
62.0 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4235
4.35 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4387
2.97 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4556
126.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4363
19.8 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5134
4.65 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4272
133.5 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4455
118.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7093
487.7 functions/sec |
|
|
Camera
|
4619
12.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3960
83.7 Gflops |
|
|
SFFT
|
4467
11.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3914
2.92 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3915
571.7 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4367
12784.3 FPS |
|
|
HDR
|
4653
16.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4152
72.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4760
40.7 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4170
1.22 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3914
10.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6594
65.7 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2967
15.8 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12764 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 9703 | |
| Integer Score | 15619 | |
| Floating Point Score | 14297 | |
| Memory Score | 4804 | |
|
AES
|
9703
7.31 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15465
24.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16492
132.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14244
197.5 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
15678
16.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
11145
7.54 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16627
461.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15187
68.9 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17240
15.6 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14479
452.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12300
326.8 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
25390
1.75 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
16880
46.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11371
240.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
16221
40.4 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14798
11.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13686
2.00 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16428
48093.0 FPS |
|
|
HDR
|
15605
56.6 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14993
262.7 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11164
95.5 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
15575
4.55 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4949
13.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6402
67.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3500
18.7 GB/sec |