|
4335
Single-Core Score |
12792
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | dawnx86 |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 02:18:32 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Generic |
| Motherboard | ASRock H81M-HDS |
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 800MHz |
| Northbridge | Intel Haswell 06 |
| Southbridge | Intel H81 C2 |
| BIOS | American Megatrends Inc. P2.10 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-4690K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 3.90 GHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4335 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3957 | |
| Integer Score | 4529 | |
| Floating Point Score | 4191 | |
| Memory Score | 4209 | |
|
AES
|
3957
2.98 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4180
6.53 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4288
34.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4211
58.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3973
4.08 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4243
2.87 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4482
124.3 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4254
19.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5113
4.63 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4261
133.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4362
115.9 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
7007
481.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
4612
12.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
3697
78.2 Gflops |
|
|
SFFT
|
4468
11.1 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
3871
2.89 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
3843
561.3 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4362
12769.2 FPS |
|
|
HDR
|
4633
16.8 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4178
73.2 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4652
39.8 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4135
1.21 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
3917
10.9 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6558
66.0 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
2904
15.5 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12792 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 10695 | |
| Integer Score | 15592 | |
| Floating Point Score | 14315 | |
| Memory Score | 4731 | |
|
AES
|
10695
8.05 GB/sec |
|
|
LZMA
|
15512
24.2 MB/sec |
|
|
JPEG
|
16492
132.7 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
14233
197.4 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
15382
15.8 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
11090
7.50 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
16638
461.2 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15123
68.7 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
17652
16.0 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
14436
451.1 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
12134
322.4 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
25620
1.76 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
16683
46.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11870
250.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
15875
39.6 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
14829
11.1 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
13470
1.97 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16454
48169.3 FPS |
|
|
HDR
|
15570
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
14872
260.5 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
11289
96.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
15599
4.56 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4803
13.3 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
6352
68.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
3473
18.5 GB/sec |