|
4609
Single-Core Score |
15026
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 for Windows x86 (64-bit) | |
| User | msbtt |
| Upload Date | Sat, 20 Jan 2018 00:13:52 +0000 |
| Views | 14 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9560 |
| Motherboard | Dell Inc. 05FFDN |
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1197MHz |
| Northbridge | Intel Kaby Lake 05 |
| Southbridge | Intel HM175 31 |
| BIOS | Dell Inc. 1.7.0 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 158 Stepping 9 |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3.79 GHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4609 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4368 | |
| Integer Score | 4605 | |
| Floating Point Score | 4394 | |
| Memory Score | 5000 | |
|
AES
|
4368
3.29 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4427
6.92 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4406
35.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4135
57.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
4315
4.44 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4479
3.03 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
4414
122.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4254
19.3 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
5092
4.61 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4270
133.4 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4466
118.7 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
6929
476.4 functions/sec |
|
|
Camera
|
4623
12.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4443
93.9 Gflops |
|
|
SFFT
|
4520
11.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4182
3.12 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4404
643.1 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4370
12794.0 FPS |
|
|
HDR
|
4382
15.9 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4227
74.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4857
41.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4204
1.23 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4848
13.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5760
75.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4479
23.9 GB/sec |
| Multi-Core Score | 15026 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 15209 | |
| Integer Score | 17538 | |
| Floating Point Score | 17397 | |
| Memory Score | 5772 | |
|
AES
|
15209
11.5 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18206
28.4 MB/sec |
|
|
JPEG
|
18948
152.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16678
231.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
16456
16.9 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
15711
10.6 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
18053
500.5 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
15506
70.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
14578
13.2 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15995
499.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
14274
379.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
31536
2.17 Kfunctions/sec |
|
|
Camera
|
19386
53.8 images/sec |
|
|
SGEMM
|
13693
289.4 Gflops |
|
|
SFFT
|
17994
44.9 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
18244
13.6 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
17662
2.58 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
21317
62405.0 FPS |
|
|
HDR
|
20165
73.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
16772
293.8 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13857
118.6 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
18408
5.38 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
6801
18.8 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5566
77.8 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
5080
27.1 GB/sec |