|
4537
Single-Core Score |
12419
Multi-Core Score |
| Geekbench 4.2.0 Tryout for Windows x86 (64-bit) | |
| User | induna60801 |
| Upload Date | Fri, 19 Jan 2018 23:46:03 +0000 |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | HP HP Spectre x360 Convertible 13-ae0xx |
| Motherboard | HP 83B9 |
| Memory | 15.85 GB -1MHz |
| Northbridge | Intel ID5914 08 |
| Southbridge | Intel ID9D4E 21 |
| BIOS | AMI F.13 |
| Processor Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8550U |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 142 Stepping 10 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Maximum Frequency | 3.99 GHz |
| Package | Socket 1356 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake-U/Y |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Single-Core Score | 4537 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4726 | |
| Integer Score | 4364 | |
| Floating Point Score | 4754 | |
| Memory Score | 4550 | |
|
AES
|
4726
3.56 GB/sec |
|
|
LZMA
|
4755
7.43 MB/sec |
|
|
JPEG
|
4609
37.1 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
4496
62.3 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
3620
3.72 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
4483
3.03 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
3440
95.4 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
4482
20.4 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
4240
3.84 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
4506
140.8 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3808
101.2 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
5552
381.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
4801
13.3 images/sec |
|
|
SGEMM
|
4803
101.5 Gflops |
|
|
SFFT
|
4909
12.2 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
4612
3.44 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
4674
682.5 Kpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4649
13610.3 FPS |
|
|
HDR
|
4816
17.5 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
4572
80.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5163
44.2 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
4624
1.35 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
4474
12.4 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
5020
86.2 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4196
22.4 GB/sec |
| Multi-Core Score | 12419 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 14101 | |
| Integer Score | 13266 | |
| Floating Point Score | 15864 | |
| Memory Score | 4923 | |
|
AES
|
14101
10.6 GB/sec |
|
|
LZMA
|
18733
29.3 MB/sec |
|
|
JPEG
|
19206
154.5 Mpixels/sec |
|
|
Canny
|
16274
225.7 Mpixels/sec |
|
|
Lua
|
9833
10.1 MB/sec |
|
|
Dijkstra
|
13872
9.39 MTE/sec |
|
|
SQLite
|
7321
203.0 Krows/sec |
|
|
HTML5 Parse
|
14558
66.1 MB/sec |
|
|
HTML5 DOM
|
11393
10.3 MElements/sec |
|
|
Histogram Equalization
|
15317
478.6 Mpixels/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10277
273.0 Mpixels/sec |
|
|
LLVM
|
11646
800.8 functions/sec |
|
|
Camera
|
16718
46.4 images/sec |
|
|
SGEMM
|
11342
239.8 Gflops |
|
|
SFFT
|
15747
39.3 Gflops |
|
|
N-Body Physics
|
17278
12.9 Mpairs/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15942
2.33 Mpixels/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
20493
59991.1 FPS |
|
|
HDR
|
18778
68.1 Mpixels/sec |
|
|
Gaussian Blur
|
15191
266.1 Mpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
12500
107.0 Words/sec |
|
|
Face Detection
|
17711
5.17 Msubwindows/sec |
|
|
Memory Copy
|
5319
14.7 GB/sec |
|
|
Memory Latency
|
4834
89.6 ns |
|
|
Memory Bandwidth
|
4641
24.8 GB/sec |